دوشنبه, ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
دوشنبه, ۲۳ آوریل ۲۰۱۸

 

 

- پول دیجیتالی یا الکترونیکی، ارزش پولی واحدهای پول منتشره از سوی دولت یا بخش خصوصی است که به شکل الکترونیکی بر روی یک وسیله الکترونیکی ذخیره شده است.

- از آنجا که هزینه نقل وانتقال پول الکترونیکی، از طریق اینترنت نسبت به سیستم بانکداری سنتی ارزانتر است،‌ پول الکترونیکی مبادلات را ارزان تر خواهد کرد.

-  بنابراین هزینه انتقال پول الکترونیکی در داخل یک کشور با هزینه انتقال آن بین کشورهای مختلف برابر است در نتیجه هزینه بسیار زیاد کنونی‌ نقل و انتقال بین‌المللی پول نسبت به نقل و انتقال آن در داخل یک کشور معین، به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

- مهمترین ویژگی مثبت پول الکترونیکی، فراملیتی یا بی‌مرز بودن آن است و از معایب آن رایج نبودنش میباشد.

 

انواع پول دیجیتالی :

1- پول الکترونیکی شناسایی شده

 پول هایی که توسط موسسات و بانک های جهان پشتیبانی میشوند و دارای یک مرکزیت هستند. این پول ها قابل شناسایی و ردیابی میباشند. شبکه شتاب در کشور خودمان،پرفکت مانی(Perfect money)، وب مانی، پیزا و ......

2- پول الکترونیکی غیر قابل شناسایی (بی نام و نشان)

  پول هایی که هیچ حکومت و سازمانی روی آن نظارت و کنترل ندارد، خصوصیت مخفی بودن هویت فرد دارنده اش را در بر دارد و از این لحاظ درست مانند پول کاغذی سنتی عمل میکند.

میتوانید این ارزهای دیجیتالی رابفروشید و دلار یا ریال دریافت کنید. مانند بیت کوین (Bitcoin)، لایت کوین (Litecoin)، پیرکوین(Peercoin)، داگ کوین (Dogcoin) و ......

 

کیف پول دیجیتالی چیست ؟ کلیک کنید

بیت کوین و ساتوشی چیست ؟ کلیک کنید